Nawozy ogrodnicze
Nawożenie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które trzeba przeprowadzać w ogrodzie. Rośliny w trakcie intensywnego wzrostu potrzebują składników pokarmowych, które należy regularnie dostarczać, stosując nawozy ogrodnicze. Trzeba jednak pamiętać, że różne gatunki mają odmienne potrzeby pokarmowe, które dodatkowo zmieniają się w zależności od fazy rozwoju rośliny. Z tego względu w naszym sklepie oferujemy duży wybór nawozów, które można dopasować do wymagań konkretnych roślin. W ofercie są m.in.:
- nawozy naturalne;
- nawozy wieloskładnikowe;
- nawozy do roślin kwitnących;
- nawozy do drzew i krzewów;
nawozy dedykowane – do konkretnych roślin ozdobnych, warzyw lub nawozy trawnikowe.
Duży wybór produktów wysokiej jakości pozwala kompleksowo zadbać o nawożenie ogródka, a przystępne ceny nawozów i wysoka wydajność sprawiają, że oferowane środki są rozwiązaniem korzystnym dla ogrodu i kieszeni ogrodnika.
Nawozy wieloskładnikowe – doskonałe do ogrodu
Nawóz wieloskładnikowy to specjalna mieszanka, zawierająca wszystkie składniki pokarmowe potrzebne roślinom do wzrostu i zachowania dobrej kondycji. Są one dobrze zbilansowane, a więc zawierają makro i mikro składniki w odpowiednich proporcjach, co zmniejsza ryzyko przenawożenia konkretnego składnika i pozwala na kompleksowe wzbogacenie podłoża za pomocą jednego zabiegu. Takie mieszanki nawozowe są więc bardzo wygodne w stosowaniu i można ich używać do większości roślin. Warto wiedzieć, że nawozy wieloskładnikowe mogą być mineralne, naturalne, granulowane i płynne, a także mogą to być środki uniwersalne lub przeznaczone do określonych gatunków roślin i ich specyficznych potrzeb. np. nawóz do iglaków, czy nawozy do roślin kwitnących. Co zawierają nawozy wieloskładnikowe? Ich skład różni się od przeznaczenia, ale zazwyczaj podstawą jest azot, fosfor i potas, czyli związki, które są niezbędne roślinom do intensywnego wzrostu, mocnego kwitnienia oraz obfitego plonowania.
Nawozy organiczne a nawozy sztuczne – które wybrać?
W naszej ofercie znajdują się nawozy sztuczne, czyli mineralne oraz nawozy organiczne (naturalne). Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed ich zastosowaniem, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Nawozy mineralne
Nawozy sztuczne są wygodne i proste w stosowaniu oraz mogą mieć różne formy: nawozy granulowane i płynne. Ich największą zaletą jest wysoka zawartość oraz koncentracja składników pokarmowych, a to przekłada się na dobre i szybkie efekty. Dodatkowo związki znajdujące się w preparatach, doskonale rozpuszczają się w wodzie, więc są łatwo dostępne dla roślin. Do wad można zaliczyć negatywny wpływ na środowisko i lokalny ekosystem oraz ryzyko przenawożenia, jednak te problemy można mocno ograniczyć, przestrzegając instrukcji producenta oraz dokładnie dawkując produkt.
Nawozy naturalne
Nawozy organiczne nie mają negatywnego wpływu na środowisko i trudno je przedawkować. Do niewątpliwych zalet należy też długotrwałe działanie – składniki są stopniowo uwalniane, więc rośliny mają dostęp do niezbędnych związków przez długi czas. Nawozy naturalne poprawiają też strukturę i właściwości gleby, gdyż wspierają tworzenie się próchnicy. Wśród wad można wymienić niższą zawartość składników pokarmowych i wolniejsze działanie, co wpływa też na wydajność.
Nawozy azotowe – klucz do bujnego wzrostu roślin
Azot to jeden z najważniejszych składników dla wszystkich roślin. To ten związek odpowiada za intensywny wzrost i mocny rozrost zielonych części roślin oraz jest budulcem chlorofilu, a więc jest kluczowym składnikiem dla fotosyntezy. Jednak, co ważniejsze, azot stymuluje rozrost korzeni i zwiększa ich masę. Rośliny o zdrowym, silnym i dużym systemie korzeniowym lepiej pobierają wodę i składniki pokarmowe z gleby, co wpływa na kondycję całej rośliny. Dodatkowo są bardziej odporne na zmienne warunki zewnętrzne oraz stres środowiskowy. To właśnie dlatego nawozy azotowe są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin i zachowania ich w dobrej kondycji. Tego typu nawożenie stosuje się głównie wiosną podczas intensywnego wzrostu roślin i przerywa się je tuż przed kwitnieniem. Inaczej może nastąpić nadmierny rozrost części zielonych, osłabiając zdolność rośliny do zawiązywania kwiatów. Z podobnego powodu nawozy jesienne zawierają azot w bardzo małych ilościach, aby rośliny mogły przejść w stan spoczynku. Trzeba pamiętać, aby nawozy z azotem stosować ściśle według wskazań producenta, żeby nie doprowadzić do przenawożenia.
Nawozy dedykowane – specjalistyczne rozwiązania dla wspaniałych efektów
Specjalistyczne nawozy są skomponowane pod potrzeby konkretnych roślin, dostarczając im odpowiednich składników pokarmowych w idealnych proporcjach. To ogromne ułatwienie dla ogrodnika i możliwość uzyskania bujnie kwitnących roślin i pysznych, zdrowych warzyw oraz owoców. W naszej ofercie znajdują się specjalistyczne preparaty do wybranych gatunków warzyw i roślin ozdobnych, które mają wspierać ich najbardziej pożądane cechy, a więc dużą ilość owoców, czy piękne wybarwienie kwiatów. Dodatkowo preparaty dedykowane określonym gatunkom mogą zawierać składniki, które regulują odczyn gleby lub wspierać odporność roślin na szkodniki i choroby. Pomaga to zachować ogród w dobrym stanie, a uprawiane gatunki w doskonałej kondycji. Mogą to być nawozy naturalne lub sztuczne w różnych formach (płynnej bądź granulowanej), co pozwala na wybranie środków, które są wygodne w stosowaniu i odpowiadają naszemu sposobowi pielęgnacji ogrodu.