Filtr
Produkty 8
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)
 1. Ziemia do warzyw i pomidorów BIO 50 l podłoże ekologiczne BIOVITA
  BESTSELLERF7351
 2. ziemia do warzyw i pomidorów bio 20 l biovita
  BESTSELLERF7601
  Ziemia podłoże pod warzywa i pomidory Biovita 20 L
  13,56 zł 12,56 zł
 3. Ziemia z włóknem kokosowym do wysiewu nasion pikowania 5 l
  PROMOCJA 12%F7340
  Ziemia z włóknem kokosowym do wysiewu nasion pikowania 5 l
  Cena promocyjna 4,75 zł 4,40 zł Regular Price 5,40 zł
 4. Ziemia z włóknem kokosowym 20 l do wysiewu nasion pikowania
  BESTSELLERF7341
 5. Ziemia uniwersalna z osmovitem do warzyw i kwiatów 20 l Ziemia uniwersalna z osmovitem do warzyw i kwiatów 20 l
  F7500
  Ziemia uniwersalna z osmovitem do warzyw i kwiatów 20 l
  14,62 zł 13,54 zł
 6. Ziemia uniwersalna do roślin ozdobnych z osmovitem nawozem 50 l
  F7501
Filtr
Produkty 8
20
40
60
100
Pozycja
Nazwa (rosnąco)
Nazwa (malejąco)
Cena (rosnąco)
Cena (malejąco)

Ziemia do warzyw

Własny ogród warzywny przynosi wiele satysfakcji i zapewnia pełną kontrolę nad sposobem ich uprawy. Stosując wysokiej jakości nasiona warzyw i niezbędne zabiegi pielęgnacyjne można uzyskać zdrowe, silne i niezwykle smaczne plony. Podstawą uprawy jest jednak odpowiednie podłoże. Ziemia do warzyw powinna zawierać znaczne ilości składników pokarmowych i mieć odpowiedni odczyn, co pozwoli roślinom efektywnie pobierać związki odżywcze. Jaka ziemia do warzyw będzie najlepsza? Dobra ziemia ogrodnicza do warzyw odznacza się wysoką jakością, co w tym przypadku oznacza głównie, że jest pełna korzystnych dla roślin związków mineralnych, wolna od zanieczyszczeń i nasion. Pozwala to ograniczyć negatywny wpływ na warzywa i rozwój chwastów, co ułatwia dalszą pielęgnację ogródka warzywnego. Dlatego w naszym sklepie znajdą Państwo tylko produkty doskonałej jakości od sprawdzonych producentów. W naszej ofercie znajdują się różne ziemie np. specjalnie skomponowana ziemia do pomidorów, czy ziemia z dodatkiem nawozu, dostarczająca większych ilości składników odżywczych, które umożliwiają roślinom efektywne kiełkowanie i intensywny wzrost.

Dlaczego odpowiednia ziemia do warzyw jest tak ważna?

Ziemia do warzyw pełni wiele istotnych funkcji, które wpływają na kondycję roślin i jakość plonów. Odpowiednio dobrane podłoże dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, zatrzymuje wodę, umożliwia korzeniom oddychanie i rozrost i wspiera zdrowy wzrost roślin. Skład ziemi wpływa na jej zdolność do magazynowania i oddawania wody oraz składników odżywczych. Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna, aby korzenie miały dostęp do tlenu, ale jednocześnie powinna zatrzymywać odpowiednią ilość wilgoci. Niewłaściwa struktura gleby może prowadzić do jej nadmiernego zbicia, co utrudnia rozrost korzeni, a to ogranicza dostęp roślin do wody oraz składników odżywczych. Ważne jest również, aby ziemia do uprawy warzyw miała odpowiednie pH, które wpływa na zdolność roślin do pobierania składników odżywczych i wody. Ziemia powinna być wolna od zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie czy pestycydy, które mogą hamować wzrost roślin i wpływać na jakość plonów.

Jaką ziemię wybrać do konkretnych warzyw?

Każde warzywo ma swoje specyficzne wymagania, co może utrudniać uprawę przy sianiu i sadzeniu wielu różnych gatunków. W miarę możliwości należy wziąć pod uwagę potrzeby określonych gatunków:

 • ziemniaki preferują ziemię lekką i piaszczystą;
 • kapusta najlepiej rośnie w glebie gliniastej i bogatej w składniki odżywcze;
 • marchew wymaga ziemi lekkiej, dobrze przepuszczalnej, aby jej korzenie mogły swobodnie się rozwijać, a zbyt ciężka gleba może prowadzić do zniekształcenia korzeni;
 • pomidory preferują gleby bogate w materię organiczną i lekko kwaśne, które dobrze zatrzymują wilgoć, ale jednocześnie są przepuszczalne;
 • sałata rośnie najlepiej w glebie, która jest stale wilgotna, ale nie podmokła, co wymaga ziemi o dobrej zdolności do drenażu.
Dostosowanie ziemi do potrzeb konkretnych warzyw może wymagać zastosowania odpowiednich składników odżywczych lub zmian w strukturze gleby. Można to osiągnąć poprzez stosowanie kompostu, nawozów, czy dodatków do podłoży. Innym rozwiązaniem jest oferowana przez nas ziemia uniwersalna do warzyw, która umożliwia uprawę prawie wszystkich warzyw.

Przygotowanie ziemi do uprawy warzyw

Prawidłowe przygotowanie ziemi do uprawy warzyw to kluczowy krok, który zapewnia roślinom optymalne warunki do wzrostu. Oczywiście konkretne zabiegi mogą się różnić w zależności od potrzeb gatunkowych, stanu podłoża i prac wykonanych jesienią.

Przekopywanie gleby

Podłoże należy dokładnie przekopać na głębokość około 30 cm, usuwając od razu kamienie, korzenie i resztki roślin. To spulchni ziemię, napowietrzy ją i poprawi jej strukturę.

Usuwanie chwastów

Wyrywanie chwastów ręcznie lub przy użyciu odpowiednich narzędzi ogrodniczych bądź środków chwastobójczych. Trzeba przy tym uważać, aby jak najdokładniej usunąć całe rośliny wraz z korzeniami, co ograniczy ich ponowny wzrost.

Dodawanie kompostu

Wzbogacenie ziemi dobrze przekompostowanym lub granulowanym kompostem zapewnia roślinom odpowiednią ilość składników pokarmowych i poprawia strukturę gleby.

Testowanie pH gleby

Zestaw do badania pH gleby pozwala szybko określić odczyn, dzięki czemu można dodać odpowiednie produkty, aby w zależności od potrzeb ją zakwasić (np. dodanie siarczanu amonu) lub odkwasić (wapnowanie).

Poprawa struktury gleby

Do gleby gliniastej można dodać piasek, poprawiając jej drenaż, a do gleby piaszczystej sprawdzi się torf, który ją wzbogaci i zwiększy zdolność do zatrzymywania wody.

Zabezpieczenie przed chwastami

Ściółkowanie pomaga zmniejszyć ilość chwastów i ogranicza wysychanie gleby. Dobrze do tego sprawdzi się słoma, cienka warstwa kory dla roślin kwasolubnych lub agrowłóknina.

Najlepsza ziemia do warzyw dla zdrowych plonów

Dobór odpowiedniego podłoża i właściwe przygotowanie gleby sprawiają, że warzywa lepiej kiełkują i dobrze rosną. Wysokiej jakości ziemia ogrodnicza zapewnia roślinom odpowiednie warunki i składniki pokarmowe, co przekłada się na ich zdrowie, dobrą kondycję i wyższą odporność na szkodniki i niekorzystne warunki zewnętrzne (susza, nagłe zmiany temperatur, zanieczyszczenia). To z kolei zapewnia obfite, zdrowe i bardzo smaczne plony. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcić czas na wybór i przygotowanie podłoża oraz dalszą pielęgnację ogrodu warzywnego. Szczególnie istotne jest przeprowadzanie sezonowego nawożenia dopasowanego do potrzeb konkretnych roślin, aby uzupełnić składniki pokarmowe w glebie oraz regularne nawadnianie, żeby nie dopuścić do przesuszenia podłoża. W naszym sklepie znajdą Państwo rożnego rodzaju preparaty do uprawy roślin , akcesoria do uprawy roślin czy drobne narzędzia ogrodowe , które ułatwią pielęgnację roślin.