Podstawą konstrukcji każdego ogrodzenia są słupki. Można powiedzieć, że słupki ogrodzeniowe stanowią swego rodzaju szkielet dla całego ogrodzenia. Bez względu na rodzaj czy jest to siatka ogrodzeniowa, ogrodzenie panelowe czy betonowe to słupki zawsze są niezbędnym elementem. Dla ogrodzeń z siatki stosuje się z reguły słupki metalowe okrągłe. Jest to bardzo popularny wybór, ponieważ świetnie pasuje do tego typu ogrodzenia. Montaż siatki na takich słupkach jest dość prosty, ale należy użyć do tego odpowiednich akcesoriów do montażu siatki ogrodzeniowej. Przy wyborze słupków trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wysokość siatki i do niej dobrać odpowiednią wysokość słupka. Standardowo przyjmuje się, że powinno to być 50 cm więcej niż ma siatka. Przykładowo dla siatki o wysokości 1,5 m odpowiednie będą słupki ogrodzeniowe do siatki 2m. Czasami jednak na dole ogrodzenia zakładana jest również podmurówka, w takich sytuacjach słupki muszą być jeszcze wyższe, należy wtedy dodać jeszcze ok. 30 cm. Dla siatki 150 cm, z dodatkową podmurówką słupek powinien mieć co najmniej 230 cm wysokości.
Rodzaje słupków do siatki ogrodzeniowej
W ogrodzeniach z siatki występuje kilka rodzajów słupków, które mają różne przeznaczenie. Różnią się między sobą średnicą ale i wyglądem.
Słupki ogrodzeniowe pośrednie
W ogrodzeniach jest najwięcej słupków pośrednich. Ustawia się je dość gęsto żeby podtrzymywały siatkę. Z reguły stosuje się do tego celu słupki ogrodzeniowe o średnicy 42 mm. Jest to najpopularniejszy wybór, na takich słupkach ogrodzenie z siatki dobrze się prezentuje. Przy większej średnicy takiej jak 60 mm wygląd ogrodzenia nie byłby już tak estetyczny.
Słupki narożne do siatki
Na narożnikach i końcach ogrodzenia warto użyć nieco grubszych słupków. To właśnie w tych miejscach naciąga się siatkę więc solidniejszy słupek jest jak najbardziej wskazany. Jako słupek narożny do siatki używa się takich o średnicy 48 mm. Na narożnikach zakłada się napinacze do siatki ogrodzeniowej z obejmami, które pozwolą uzyskać odpowiedni naciąg.
Słupki podporowe do ogrodzenia
W skrajnych miejscach ogrodzenia takich jak narożniki i początki naciąga się ogrodzenie. Oprócz tego, że słupki w tych miejscach są grubsze stosuje się dodatkowo słupki podporowe do ogrodzenia. Podpory w przeciwieństwie do pozostałych słupków ustawiane są pod kątem i mają za zadanie utrzymanie słupka narożnego w pionie przy naciąganiu siatki. Takie słupki zamiast kapturka mają haczyk lub kapturek i obejmę, które umożliwiają przytwierdzenie do słupka pionowego. Na podpory używa się słupków o średnicy 38 mm.
Montaż słupków ogrodzeniowych
Pierwszym etapem przy zakładaniu ogrodzenia jest osadzanie słupków. Rozpoczynamy od wyznaczenia miejsc skrajnych, czyli początków i narożników. Jeżeli teren jest prosty nie powinno być większych problemów, jeżeli jednak występują różnice wysokości, to przed montażem słupków ogrodzeniowych teren należy wyrównać. Słupki narożne i początkowe należy zabetonować i przykręcić podpory, które będą utrzymywały słupki w pionie przy naciąganiu siatki. Do skrajnych słupków przywiązujemy sznurek i prowadzimy go wzdłuż ogrodzenia. Będzie on wyznaczał linię na której mają być umieszczone słupki. Następnie odmierzamy odległości co 2,5 m, które będą punktami montażu słupków ogrodzeniowych pośrednich. Otwory pod słupki ogrodzeniowe można wykonać szpadlem lub wiertnicą. Ta druga opcja będzie zdecydowanie szybsza i mniej pracochłonna.
Ile słupków na ogrodzenie
Do wyliczenia ilości potrzebnych materiałów potrzebna będzie przede wszystkim długość ogrodzenia. Kolejna ważna informacja to ilość narożników. Trzeba zwrócić uwagę również na bramy i furtki. Te informacje pozwolą określić ilość słupków na ogrodzenie. Wyliczenia najlepiej zacząć od narożników i podpór i następnie obliczyć potrzebną ilość słupków pośrednich. Na początkach ogrodzenia należy użyć jednego grubszego słupka i podpory. Na narożnikach jeden słupek narożny i do tego dwa podporowe. Co ważne, jeżeli jeden bok ogrodzenia przekracza 50 mb to warto dodatkowo na prostym odcinku postawić słupek z podporami. Słupki pośrednie ustawia się w odległościach co 2,5 m, żeby obliczyć ich ilość należy długość ogrodzenia podzielić przez 2,5 i następnie odjąć ilość słupków narożnych i początkowych.
Poniżej przykładowe wyliczenie ile słupków na ogrodzenie o długości 100 m, z 2 początkami i 4 narożnikami:
- Słupki ogrodzeniowe narożne/początkowe 48 mm: 6 szt.
- Słupki podporowe 38 mm: 10 szt.
- Słupki ogrodzeniowe pośrednie 42 mm: 34 szt.
Dodatkowe elementy do słupków ogrodzeniowych
Słupki do ogrodzeń są z reguły wyposażone w kapturki nakładane na górę. Jest to element, który chroni przed czynnikami atmosferycznymi. Przy opadach deszczu woda zbierałaby się w środku słupka, co zdecydowanie skróciłoby jego żywotność. Dodatkowo w przypadku wystąpienia mrozów może dojąć do pęknięcia słupka, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie. Takie daszki ogrodzeniowe na słupki to bardzo ważny element. Można je dobrać zarówno do rozmiaru słupka jak i odpowiedni wariant kolorystyczny. Nakładki na słupki występują w kilku rozmiarach, dostępne są na słupki okrągłe o średnicy 42 mm, 48 mm oraz 60 mm. To bardzo powszechne rozmiary i właśnie takie słupki ogrodzeniowe najczęściej występują przy siatkach. Poza tym dostępne są również kapturki na słupki ogrodzeniowe do paneli o wymiarze 40x60 mm.
Inny element, który może przydać się do montażu słupków ogrodzeniowych to stopa mocująca. Wykorzystywana jest w miejscach gdzie nie ma możliwości wykopania dołu pod słupek ponieważ teren jest zabetonowany. Stopę montażową do słupka przykręca się do podłoża i w niej umieszcza słupek. Tego typu rozwiązania są też stosowane w wielkopowierzchniowych obiektach takich jak podziemne garaże, gdzie jest konieczność wykonania małych ogrodzeń. Stopy montażowe są zarówno proste jak i skośne, dzięki którym można zamocować podporę słupka ogrodzeniowego.
Niektóre ogrodzenia wymagają dodatkowego usztywnienia na górze. Do tego celu przyda się taki element jak głowica drążka górnego. Nakłada się ją na górę słupka, a przez otwór przekłada się w poziomie dodatkowy słupek wzmacniający. Żeby połączyć kilka słupków ze sobą niezbędna będzie również złączka drążka górnego.