Standardowe druty kolczaste są elementami ogrodzeń, które pełnią funkcję odstraszającą przed niepożądanymi osobami. Cechą charakterystyczną są ostre kolce, które przy ewentualnej próbie przekroczenia doprowadziły by do okaleczeń. Jednak głównym założeniem stosowania tego typu zabezpieczenia jest stworzenie bariery wizualnej, która ma zniechęcić przed próbą przedostania się przez ogrodzenie. Zapory z drutu kolczastego coraz częściej używane są na prywatnych terenach. Zakładane w górnej części ogrodzenia stanowią dodatkową ochronę. Barierę montuje się na wysięgnikach do drutu kolczastego, który posiada mocowania do drutu na 3 poziomach. Taka zapora z pewnością odstraszy osoby nieuprawnione do wejścia na posesję.
Jak powstaje drut kolczasty?
Produkcja drutu kolczastego jest procesem, który wymaga użycia specjalnych maszyn i narzędzi, ale również odpowiedniej precyzji. Oto podstawowe etapy wytwarzania drutu z kolcami:
- Produkcja drutu bazowego: Pierwszym etapem jest wyprodukowanie drutu stalowego o odpowiedniej grubości i wytrzymałości. Drut ten będzie stanowił postawę konstrukcji dla kolców.
- Nawijanie kolców: Drut bazowy umieszcza się w specjalnej maszynie, która prowadzi równolegle 2 druty, pomiędzy nimi wprowadza krótki drut, który jest nawijany maszynowo. Automat zakłada kolce w równych odległościach.
- Skręcanie drutów: Gdy kolce umieszczone są już na całej długości następuje skręcenie drutów co tworzy charakterystyczną spiralną konstrukcję.
- Ocynkowanie: W celu zwiększenia odporności na korozję i wydłużenia żywotności, drut kolczasty poddawany jest procesowi ocynkowania. Polega on na pokryciu powierzchni drutu cienką warstwą cynku, która chroni go przed działaniem czynników atmosferycznych.
- Pakowanie: Gotowy drut kolczasty jest zwijany w zwoje, które można łatwo transportować rozwijać na ogrodzeniu.
Ogrodzenie z drutu kolczastego w świetle prawa
Druty kolczaste z reguły są używane na ogrodzeniach terenów więziennych czy jednostek wojskowych. Przepisy prawa nie zabraniają stosowania tego typu rozwiązań również do ogrodzenia prywatnych posesji. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że ogrodzenie z drutu kolczastego nie może stanowić zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Określona jest minimalna wysokość na jakiej można założyć takie zabezpieczenie. Zapora z drutu kolczastego może być założona na ogrodzeniu o wysokości co najmniej 180 cm. W przypadku niższych ogrodzeń nie będzie można założyć takiej bariery, ponieważ grozi za to kara grzywny i konieczność demontażu. W skrajnych przypadkach gdy drut kolczasty jest założony zbyt nisko i doprowadzi do okaleczenia konsekwencje będą dużo bardziej surowe. Podsumowując, ogrodzenie z drutu kolczastego na terenie prywatnej posesji jest legalne, jednak musi być zamontowane na odpowiedniej wysokości.
Drut kolczasty na zwierzęta
Zdarzają się przypadki, że rolnicy chcąc ochronić zwierzęta hodowlane czy uprawy sięgają po drut kolczasty. Należy ostrożnie korzystać z tego typu rozwiązań, aby nie przyczynić się do obrażeń u zwierząt. Drut kolczasty na dziki czy inną zwierzynę leśną nie jest dozwolony, ponieważ może prowadzić do okaleczeń. W przypadku ochrony upraw czy zwierząt hodowlanych zdecydowanie lepszą metodą będą ogrodzenia elektryczne. Przeszkoda z drutu kolczastego będzie stwarzać zagrożenie ale będzie też mniej efektywna niż ogrodzenie elektryczne.
Jaki drut kolczasty na ogrodzenie?
Powszechnie dostępne drutu kolczaste ocynkowane to ciekawy sposób na dodatkowe zabezpieczenie terenu. W naszej ofercie można znaleźć zarówno krótkie zwoje do zastosowań prywatnych oraz druty w dużych zwojach. Posiadamy również druty kolczaste powlekane, oto warianty, które można dobrać do swoich potrzeb:
- drut kolczasty ocynkowany 50 m - zwój o takiej długości jest przeznaczony głównie do odbiorców indywidualnych, którzy mają krótkie ogrodzenie do zabezpieczenia. Drut kolczasty w rolce 50 m jest dość lekki więc łatwo się go rozkłada.
- Drut kolczasty ocynkowany 100 m - taka długość pozwoli zabezpieczyć spory odcinek cena drutu kolczastego w przeliczeniu na metry bieżące będzie korzystniejsza niż przy krótszym zwoju.
- Drut kolczasty STRONG 250 m - wykonany z grubych drutów prowadzących będzie stanowił solidne zabezpieczenie. Zwój o długości 250 m będzie dość ciężki i przeznaczony jest raczej do zastosowań przemysłowych, ogrodzeń wojskowych czy więziennych, gdzie potrzebne są długie odcinki.
- Drut kolczasty zielony - to propozycja dla osób, którym zależy na zachowaniu estetyki, zielone druty dobrze wpasują się w otoczenie. Dostępne są w zwojach o długości 50 m oraz 100m.