Najczęściej spotykanym typem ogrodzeń w Polsce są ogrodzenia wykonane z siatki ogrodzeniowej. Wynika to z faktu, iż siatka ogrodzeniowa daje najlepsze właściwości ochronne przy stosunkowo niedużej cenie. Dodatkowym atutem jest fakt, że jest ona łatwa w montażu.

Spis treści [ukryj]

  Do wykonania prostego ogrodzenia wystarczą praktycznie trzy elementy: siatka ogrodzeniowa, słupki ogrodzeniowe do siatki ogrodzeniowej i drut naciągowy. O ile z tych podstawowych elementów da się wykonać ogrodzenie, o tyle lepiej jest zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria do montażu siatki. Wówczas jej montaż będzie dużo łatwiejszy, szybszy, a końcowy efekt nieporównywalnie lepszy. Do takich akcesoriów należą: naciągacze do drutu, przelotki, pręty napinające i inne drobne akcesoria. Do montażu ogrodzenia zatrudnić można wyspecjalizowaną firmę, ale standardowe ogrodzenia działek rodzinnych z powodzeniem może wykonać każdy domowy majsterkowicz. Wystarczy przeczytać poniższy poradnik i wszystko będzie jasne.

  Krok 1. Przygotowanie terenu

  Zanim rozpoczniemy budowę ogrodzenia, należy odpowiednio przygotować teren. Aby ogrodzenie wykonane było poprawnie, ważne jest aby montaż ogrodzenia przeprowadzać dokładnie i precyzyjnie. Należy usunąć wszelkie ewentualne przeszkody. Teren obficie porośnięty roślinnością, należy uporządkować do tego stopnia, aby (przynajmniej w linii ogrodzenia) nie znajdowały się na nim żadne niepotrzebne chaszcze itp. Należy zaznaczyć granicę ogrodzenia tak, aby możliwe było jego poprowadzenie dokładnie według planu. Do przygotowanych dołów wkłada się słupki a następnie zalewa w miarę rzadkim betonem.

  Krok 2. Osadzanie słupków

  Osadzanie słupków przy montażu siatki ogrodzeniowej Standardowo słupki do siatki ogrodzeniowej montuje się w odległości około 2,5m od siebie. Nie jest to oczywiście regułą, gdyż można je rozstawiać szerzej (nawet do 3m) lub węziej, jednak odległość 2,5m jest tutaj optymalna. Dla ogrodzeń o wysokości do 1,5m przewiduje się słupki o długości pół metra większej niż wysokość siatki. Przygotowuje się pod nie doły o średnicy około 30cm i głębokości 50cm. Następnie po przygotowaniu otworów ustawia się w nich słupki pośrednie. Wstępnie słupki wystarczy wypoziomować tylko mniej więcej, gdy zostanie już to zrobione, zalewa się je betonem na tyle rzadkim, aby możliwe było jego wniknięcie w jak najdrobniejsze szczeliny. Zaczep słupka podporowego Dobrą praktyką jest gdy poszczególne odcinki ogrodzenia zaczyna się od zamontowania słupków narożnych i początkowych. Jak wiadomo na takie słupki przychodzi największa siła naprężająca, dlatego, mimo większej średnicy samego słupka, muszą one być dodatkowo wyposażone w podpory (tzw. słupki podporowe). Można wówczas pomiędzy takimi słupkami naciągnąć żyłkę murarską w celu wyznaczenia dokładnie prostego odcinka ogrodzenia. Montowanie słupków podporowych Słupki podporowe montuje się do słupków za pomocą specjalnych zaczepów. Słupek podporowy powinien być zamontowany pod kątem nie mniejszym niż 45o do podpieranego słupka narożnego. Powinny się one łączyć mniej więcej na 2/3 wysokości słupka narożnego. Słupek podporowy przykręca się do słupka narożnego za pomocą specjalnych zaczepów.

  Krok 3. Poziomowanie i wyrównywanie słupków

  Poziomowanie słupków ogrodzeniowych Zanim beton, którym zalano słupki zacznie wiązać należy je dokładnie wypoziomować i spionizować. Aby wypoziomować słupki najlepiej jest dostosować ich górną krawędź do jednej linii naznaczonej np. żyłka murarską. W celu wypionizowania słupków należy każdy słupek po kolei ustawić do pionu posługując się przy tym poziomicą. Tak ustawione słupki należy zabezpieczyć przed możliwością ich osunięcia lub pochylenia i pozostawić na minimum 3 dni.

  Krok 4. Mocowanie drutu naciągowego na słupkach

  Montowanie drutu naciągowego i napinaczy Po 3 dniach od osadzenia słupków, beton związał już na tyle mocno, że możliwe jest zamontowanie drutów naciągowych. Montowanie drutu zaczynamy od wybranego słupka początkowego bądź narożnikowego. W zależności od ilości drutów naciągowych (zaleca się aby druty naciągowe montowane były co 50cm wysokości ogrodzenia), na wysokości każdego przewidzianego drutu naciągowego montuje się napinacz wraz z opaską mocującą i śrubą z oczkiem. Przez oczka śruby przekłada się pręt napinający. Jeśli napinacz mocowany jest nie na słupku początkowym, ale na narożnym, na opaskę należy nałożyć dodatkowe oczko do zamocowania na tej samej opasce napinacza w drugim kierunku. Montowanie przelotek i napinaczy do drutu naciągowego Drut naciągowy powinien być w ten sam sposób zakończony na drugim słupku narożnikowym, bądź na słupku stabilizującym. Przy czym na słupku stabilizującym nie ma potrzeby montowania prętów napinających. Zamiast opaski mocującej z dodatkowym oczkiem, można użyć dwie opaski, natomiast napinacz można przymocować do nich za pomocą śruby prostej bez oczka. Gdy wszystkie napinacze zostaną już przymocowane, montuje się na nich drut naciągowy. W tym celu jego końce przekłada się przez otwory w napinaczach. Następnie za pomocą klucza (8mm) okręca się kołowrotkiem napinacza tak długo, aż drut uzyska wystarczające naprężenie. Montowanie przelotki do drutu naciągowego Napinacz posiada skuteczny mechanizm samoblokujący, nie ma więc potrzeby jego dodatkowego blokowania. Ponieważ drut naciągowy na obu końcach mocuje się do naciągacza dobrze jest uciągać go jednocześnie z obu stron. Wówczas drut napręża się jednakowo na całej długości, eliminując ryzyko zerwania. Gdy drut zostanie już uciągnięty, należy przymocować go do słupków pośrednich za pomocą przelotek. W tym celu na wysokości drutu, w każdym słupku należy nawiercić otwór o średnicy 8mm. Następnie wbić w niego przelotkę przymocowując drut naciągowy. Nawiercając otwory w słupkach pośrednich należy zwrócić uwagę czy drut idzie dokładnie poziomo, a ewentualny zwis zredukować na każdym słupku.

  Krok 5. Zakładanie siatki ogrodzeniowej

  Zakładanie siatki ogrodzeniowej. Gdy drut naciągowy zostanie już naciągnięty i przymocowany do wszystkich słupków za pomocą przelotek, do założenia pozostaje już tylko siatka ogrodzeniowa. Montaż siatki ogrodzeniowej zaczyna się od słupka narożnikowego bądź początkowego. Na początku przez pierwsze oczka siatki należy przełożyć pręt naprężający i zamocować go na zamocowanych wcześniej śrubach z oczkiem. Jeśli ogrodzenie wykonujemy ekonomicznie można siatkę, przymocować do słupka początkowego bądź narożnikowego bezpośrednio, zaplatając ją drutem do zaplatania. Jest to rozwiązania tańsze aczkolwiek mniej estetyczne. Gdy początek siatki jest już przymocowany do słupka możemy ją rozwijać mocując kolejno do każdego słupka pośredniego za pomocą drutu do zaplatania. Jeśli siatka pakowana była kompaktowo, należy wcześniej całą ją rozwinąć. W takiej sytuacji po prostu stawiamy ją rozwiniętą przy ogrodzeniu i przymocowujemy ją do kolejnych słupków. Ważne jest, aby przed przymocowaniem siatki do słupka maksymalnie ją uciągnąć. Do uciągania siatki nie potrzebne są żadne specjalistyczne narzędzia. Wystarczy uciągać ją rękami, przy każdym słupku. Należy przy tym uważać, aby jej nie powyciągać i zniekształcać. Jeśli siatka wykonana jest z cieńszego drutu można ją uszkodzić przez nierozważne uciąganie. Siatka ogrodzeniowa dostarczana jest w rolkach o określonej długości 10m,15m,20m,25m. Siatkę ogrodzeniową można jednak bez problemu łączyć w jedną bez straty na jej wytrzymałości. Miejsce łączenia jest niezauważalne i połączone siatki tworzą jedną strukturę.

  Krok 6. Wykończenie

  Wykończenie montażu siatki Gdy siatka zostanie już cała przymocowana do słupków, a ogrodzenie przybierze praktycznie końcowy wygląd pozostaną już tylko czynności wykończeniowe, aby montaż był zakończony. Aby ogrodzenie było stabilne należy siatkę na całej długości przymocować do drutu naciągowego. W tym celu brzegi siatki (zarówno górny jak i dolny) należy zapleść na skrajnych drutach naciągowych. Taki zabieg znacznie ustabilizuje całe ogrodzenie. Aby siatkę przymocować do drutów naciągowych nie będących na skraju, należy po prostu ją "przyłapać" za pomocą drutu do zaplatania.