Truskawki to jedne z najpopularniejszych i najsmaczniejszych owoców, ale wymagają też specjalnej pielęgnacji i uwagi, aby dobrze rosnąć. W tym artykule omówimy niektóre z najważniejszych aspektów uprawy truskawek, takie jak nawadnianie, nawożenie i ściółkowanie.

Spis treści [ukryj]

  System nawadniania dla truskawek

  Truskawki potrzebują stałego i odpowiedniego dostarczania wody, aby produkować soczyste i aromatyczne owoce. Jednak nie lubią też mokrych liści i owoców, które mogą prowadzić do chorób grzybowych i gnicia. Dlatego najlepszym systemem nawadniania dla truskawek jest nawadnianie kropelkowe, które dostarcza wodę bezpośrednio do gleby w pobliżu systemu korzeniowego, nie mocząc roślin. Nawadnianie kropelkowe oszczędza także wodę i ogranicza wzrost chwastów. Aby założyć system nawadniania kropelkowego dla truskawek, potrzebne są taśma kroplująca lub węże kroplujące. Linie kroplujące powinny być ułożone wzdłuż rzędów roślin, z zraszaczami rozmieszczonymi co najmniej 30 cm od siebie. Zraszacze powinny dostarczać około 2 litrów wody na godzinę na roślinę. Warto zastosować dodatkowo filtry, które będą zapobiegały zapobiegają zapychaniu się linii nawadniających. Ciekawym rozwiązaniem jest również sterownik do systemu nawadniania, który będzie załączał podlewanie automatycznie w określonych godzinach. Częstotliwość i ilość nawadniania zależą od typu gleby, warunków pogodowych i stadium wzrostu roślin. Ogólnie rzecz biorąc, truskawki potrzebują więcej wody podczas kwitnienia i owocowania niż podczas wzrostu wegetatywnego. Dobrym sposobem monitorowania wilgotności gleby jest użycie miernika wilgotności gleby. Gleba powinna być utrzymana wilgotna, ale nie nasycona.

  Nawożenie dla truskawek

  Truskawki mają umiarkowane zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, ale korzystają z regularnego nawożenia, aby zapewnić zdrowy wzrost i wysokie plony. Najważniejszymi składnikami pokarmowymi dla truskawek są azot (N), fosfor (P), potas (K), wapń (Ca) i magnez (Mg). Azot pobudza rozwój liści i rozłogów, fosfor poprawia wzrost korzeni i kwitnienie, potas poprawia jakość owoców i odporność na choroby, wapń wzmacnia ściany komórkowe i zapobiega brunatnieniu końcówek kwiatostanów, a magnez jest niezbędny do fotosyntezy. Najlepszym czasem na nawożenie truskawek jest przed sadzeniem, podczas wzrostu wegetatywnego i po zbiorze. Przed sadzeniem zaleca się stosować nawozy organiczne takie jak kompost lub obornik, aby poprawić żyzność i strukturę gleby. Kompost lub obornik można stosować w ilości 30 do 35 litrów na 10 m² grządki. Alternatywnie można używać naturalnych lub organicznych nawozów mineralnych, takich jak mączka bazaltowa. Mączka bazaltowa jest bogata w krzem, który wzmacnia rośliny i czyni je bardziej odporne na choroby. Wzbogaca i napowietrza także glebę różnorodnymi makro- i mikroelementami. Mączka bazaltowa można stosować w ilości 1,5 do 3 kg na 10 m² grządki. Podczas wzrostu wegetatywnego zaleca się stosować nawozy mineralne w płynie lub w granulkach, które są specjalnie przeznaczone dla truskawek. Mają one zrównoważony skład makro- i mikroelementów, odpowiadający potrzebom roślin truskawkowych. Mogą być podawane przez system nawadniania kropelkowego lub rozsypywane na powierzchni gleby. Częstotliwość i ilość nawożenia zależą od wyników analizy gleby i stadium wzrostu roślin. Ogólnie rzecz biorąc, truskawki potrzebują więcej azotu podczas wzrostu wegetatywnego niż podczas owocowania. Po zbiorze również zaleca się nawożenie truskawek nawozami mineralnymi, aby uzupełnić składniki pokarmowe, które zostały zużyte na produkcję owoców. Pomoże to roślinom odzyskać siły po stresie i przygotować się do następnego sezonu. Dawka nawożenia powinna być niższa niż podczas wzrostu wegetatywnego.

  Ściółkowanie dla truskawek

  agrowłóknina do truskawek

  Ściółkowanie to praktyka pokrywania powierzchni gleby warstwą materiału organicznego lub syntetycznego, aby chronić ją przed erozją, parowaniem, chwastami, szkodnikami, chorobami i wahaniem temperatury. Ściółkowanie ma wiele korzyści dla roślin truskawkowych, takich jak:

  • Utrzymywanie gleby wilgotnej i chłodnej
  • Zapobieganie zagęszczaniu gleby
  • Tłumienie wzrostu chwastów
  • Redukowanie chorób glebowych
  • Zapobieganie gnicie owoców
  • Poprawa jakości i wyglądu owoców

  Istnieją różne rodzaje ściółek, które można stosować dla truskawek, takie jak słoma, folia czarna, folia biała lub agrotkanina. Słoma jest naturalną ściółką, która zapewnia izolację i materię organiczną do gleby. Jednak może ona również być siedliskiem dla szkodników i chorób, szybko się rozkładać i wymagać częstego uzupełniania. Folia czarna jest syntetyczną ściółką, która ogrzewa glebę i zapobiega wzrostowi chwastów. Jednak może ona również zwiększać zasolenie gleby, zmniejszać natlenienie gleby i tworzyć problemy środowiskowe przy utylizacji. Folia biała jest inną syntetyczną ściółką, która odbija światło słoneczne i utrzymuje glebę chłodną. Jednak ma ona podobne wady jak folia czarna. Agrotkanina jest syntetyczną tkaniną, która przepuszcza wodę i powietrze, a jednocześnie blokuje światło słoneczne i chwasty. Jest ona trwała, wielokrotnego użytku i łatwa w montażu. Może być również perforowana lub nacinana, aby umożliwić sadzenie roślin truskawkowych. Najlepsza ściółka dla truskawek zależy od klimatu, typu gleby i metody sadzenia.