Krety to niewielkie zwierzęta, które często są uważane za sympatyczne stworzenia, mogą jednak przysporzyć wielu problemów właścicielom ogrodów. Ich działalność podziemna pomimo tego, że jest naturalna i niezbędna w ekosystemie, staje się prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Krety, drążąc tunele w poszukiwaniu pokarmu, nieświadomie wyrządzają szkody. Kopce ziemi, które tworzą, mogą zniszczyć estetykę trawnika, a ich korytarze uszkadzają korzenie roślin. Co więcej, krety mogą nawet uszkodzić rury i instalacje podziemne, co może prowadzić do poważnych awarii.

Spis treści [ukryj]

  Krety drążą tunele na głębokości od 20 do 50 cm, ich długość sięga od kilkuset metrów do nawet 1 kilometra. Kret jest gatunkiem owadożernym, więc wszelkie larwy owadów będą sprzyjały jego bytowaniu. Krety lubią gleby żyzne i wilgotne, dlatego tak często kretowiny pojawiają się na zadbanych trawnikach. Chcąc zachować estetyczny wygląd ogrodu warto podjąć działania, które pozwolą pozbyć się kreta, należy jednak pamiętać, że kret jest gatunkiem chronionym, dlatego jego zwalczanie czy odstraszanie musi odbywać się w sposób humanitarny.

  Jak pozbyć się kreta z ogrodu

  Kopce kretów pojawiające się na trawniku czy w ogródku warzywnym potrafią wywołać bardzo negatywne emocje. Nawet po zebraniu ziemi z kretowiny pozostają place bez trawy, które zaburzają wygląd trawnika. Istnieje wiele metod walki z kretami, od naturalnych, takich jak sadzenie roślin o intensywnym zapachu (np. czosnek, bazylia, liście czarnego bzu), które odstraszają krety. Można również używać odstraszaczy zapachowych, świec dymnych, odstraszaczy ultradźwiękowych czy granulatów. Można również użyć pułapki do odłowienia kreta, należy jednak pamiętać, że w ogrodzie może znajdować się więcej osobników, więc po złapaniu konieczne będzie ponowne zastawienie pułapki. Działanie tych metod zwykle jest krótkotrwałe lub wymaga częstego powtarzania. Stosowanie niektórych metod może być inwazyjne lub szkodliwe dla środowiska. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się kreta jest zastosowanie siatki, która stworzy barierę nie do przejścia i zapewni estetyczny wygląd trawnika. rolka siatki na krety rolka siatki na krety

  Siatka przeciw kretom - skuteczna zapora na szkodniki ogrodu

  Siatka na krety to metoda, która pozwala ochronić ogród bez wyrządzania krzywdy tym zwierzętom. Jest to szczególnie istotne, ponieważ krety są objęte częściową ochroną gatunkową dlatego wszelkie działania mające na celu ich usunięcie powinny być przemyślane i humanitarne. Siatka przeciw kretom stanowi fizyczną barierę, która uniemożliwia kretom dostęp do uprawnych części ogrodu. Dzięki temu, możemy cieszyć się pięknym trawnikiem i ogrodem, jednocześnie nie zakłócając naturalnego cyklu życia kretów. Siatka będzie stanowić ochronę również przed innymi szkodnikami żyjącymi w ziemi jakimi są nornice. O zabezpieczeniu ogrodu przy użyciu siatki przeciw kretom warto pomyśleć już na etapie planowania ogrodu i rozłożyć ją pod warstwą ziemi jeszcze przed wysianiem nasion trawy. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek w postaci kretowisk na nowym trawniku.

  Jak wybrać odpowiednią siatkę do zabezpieczenia trawnika?

  Wybór siatki jest kluczowy dla skuteczności ochrony ogrodu przed szkodnikami ziemnymi. Materiał, z którego jest wykonana, musi być trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Siatki na krety z reguły wykonane są tworzywa sztucznego, ale bardzo popularne są również siatki metalowe, które posiadają dodatkową powłokę antykorozyjną. Tego typu siatki gwarantują skuteczną ochronę przed kretami na bardzo wiele lat. Oczka siatki powinny być odpowiednio dobrane – na tyle małe, by kret nie mógł się przez nie przecisnąć, ale wystarczająco duże, by nie zakłócać przepływu wody i powietrza w glebie. Idealne oczko siatki na krety to około 1,5×1,5 cm, ale większe oczka o wielkości ok. 2 cm również spełnią swoje zadanie. Przy wyborze siatki na krety należy zwrócić uwagę na gramaturę, im wyższa gramatura tym bardziej wytrzymała siatka i będzie miała dłuższą żywotność. Zabezpieczenie ogrodu przed kretami to jednorazowy wydatek, który zapewni wieloletnią ochronę. Bardzo dobre siatki na krety wytrzymają nawet 20 lat po zakopaniu w ziemi. siatki na krety rożne rozmiary siatki na krety rożne rozmiary

  Montaż siatki przeciw kretom – krok po kroku

  Przed zamontowaniem siatki należy przygotować teren. W tym celu konieczne jest wybranie ziemi na głębokość ok. 10 cm na całej powierzchni gdzie będzie założona siatka przeciw kretom. Głębokość 10 cm jest odpowiednia dla trawnika, jednak w miejscach gdzie planowane są rabatki z kwiatami czy ogródek warzywny ziemię należy wybrać na głębokość 30-40 cm. Kolejnym krokiem jest rozkładanie siatki, przy bardzo rozległych terenach warto wybrać siatkę o szerokości 2m, zdecydowanie ułatwi to jej rozkładanie. Dla wąskich miejsc lepszym rozwiązaniem będą siatki o szerokości 1 m. Ważne jest, aby siatka była naciągnięta i nie tworzyła fałd. Siatki na krety z tworzywa sztucznego są na tyle elastyczne, że bez problemu dopasują się do ewentualnych nierówności terenu. Układając siatkę zabezpieczającą przed kretami należy robić zakładki ok. 15 cm, taki sposób montażu uchronni przed ewentualnym przesunięciem i przedostaniem kreta w miejscu łączeń. Kolejnym ważnym elementem jest użycie szpilek mocujących do siatki przeciw kretom. Dla dobrego przymocowania do podłoża powinno się stosować co najmniej 1 szpilkę na 2m2, na brzegach i łączeniach siatek warto wbijać szpilki gęściej. Na koniec siatkę przysypuje się warstwą ziemi, na której można założyć trawnik i uprawiać rośliny bez obaw, że zostaną zniszczone przez kreta.

  Pionowa siatka na krety - skuteczne rozwiązanie dla istniejących trawników

  Siatka na krety to świetna metoda ochrony ogrodu przed tymi szkodnikami. Wymaga zebrania wierzchniej warstwy ziemi i następnie rozłożenia siatki. Co zrobić jeżeli posiadamy już trawnik na którym co chwila pojawiają się nowe kretowiny, ale nie chcemy go zrywać i zakładać ponownie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie założenie pionowej siatki na krety. Do wykonania takiego zabezpieczenia lepszym rozwiązaniem od siatek z tworzywa sztucznego będą siatki metalowe, które są dużo sztywniejsze. Żeby założyć siatkę tego typu należy wokół terenu, który chcemy zabezpieczyć wykopać dół na głębokość ok. 80-90 cm i umieścić w nim siatkę. Jak wiadomo krety drążą tunele na głębokości do 50 cm, zimą nawet do 70 cm, więc siatka o wysokości 1m będzie stanowić skuteczną zaporę przed przedostaniem się kretów na naszą posesję. Siatka powinna wystawać od kilku do kilkunastu centymetrów nad ziemię. Używanie do tego niższych siatek może nie przynieść zamierzonego efektu. Pionowa siatka na krety stworzy barierę nie do przejścia dla kretów, jeżeli jednak pozostaną one na zabezpieczonym terenie warto odłowić je używając pułapek na krety.

  Korzyści stosowania siatek do ochrony przed kretami

  Chociaż istnieje wiele metod walki z kretami, siatka zabezpieczająca jest jedną z najbardziej humanitarnych i skutecznych. Zapewnia długotrwałą ochronę bez szkody dla zwierząt i środowiska. Należy pamiętać, że krety są ważnym elementem ekosystemu, dodatkowo są gatunkiem częściowo chronionym. Siatka przeciw kretom zapewni piękny wygląd ogrodu bez kretowin i oszczędzi wiele nerwów. Jest to również rozwiązanie które nie wyrządzi krzywdy zwierzętom.

  Zalety siatki na krety:

  • skuteczna ochrona przed kretami,
  • długotrwałe zabezpieczenie,
  • prosty sposób montażu,
  • wpływa na stabilizację terenu,
  • humanitarna metoda walki z kretami,
  • ekologiczne zabezpieczenie, bez negatywnego wpływu na środowisko.