Ogrodzenia panelowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i efektownym wyglądem. Aby jednak płot panelowy spełnił oczekiwania musi być dobrze zmontowany. W tym artykule przybliżymy Państwu sposób montażu słupków profilowych, podmurówki i paneli (lub ewentualnie samych paneli, gdy płot został zaplanowany bez podmurówki).

Spis treści [ukryj]

  Przygotowanie terenu

  Przygotowanie terenu pod ogrodzenie panelowe wymaga zasadniczo tych samych czynności co każde inne ogrodzenie. Podobnie jak przed montażem płotu z siatki ogrodzeniowej teren powinien zostać oczyszczony z pozostałości drzew, gruzów i innych przeszkód, które utrudnia prace montażowe. Ewentualne wyrównywania i niwelacje terenu powinny zostać przeprowadzone przed montażem ogrodzenia. Oczywistym jest, iż najlepszy efekt estetyczny osiąga się gdy płot montowany jest na terenie idealnie płaskim. Jednak nie zawsze jest to możliwe, stąd konieczność uregulowania i ustalenia nachyleń terenu przed montażem ogrodzenia.

  Przygotowanie terenu jest szczególnie ważne gdy na działkę nawożona była ziemia. Należy unikać montażu ogrodzenia w świeżo nawiezionej ziemi. Jeżeli konieczne jest montowanie ogrodzenia w gruncie nie zagęszczonym (czyli na nawiezionej lub wcześniej rozkopanej ziemi) grunt taki trzeba mechanicznie zagęścić , zagęszczarką wibracyjną lub tzw. skoczkiem. Jeżeli warstwa ziemi nie daje się zagęścić (dotyczy to głównie gleb żyznych i gliniastych) stopy słupów należy osadzać na takiej głębokości by stabilnie trzymały się w gruncie stałym - nie wzruszonym. Wiąże się to zazwyczaj z koniecznością zastosowania dłuższych słupków i kopania głębszych dołków.

  Obmiary i zaplanowanie ogrodzenia

  Ogrodzenia panelowe wymagają szczególnego przemyślenia, rozmierzenia i zaplanowania ostatecznego kształtu już przed rozpoczęciem prac montażowych. Elementami wyjściowymi, od których rozpoczynamy rozmierzanie są słupki narożne i początkowe, jest to oczywiste gdyż słupki te nie mogą ulec przesunięciu.

  Przy słupkach narożnych warto zwrócić uwagę na efekt wizualny. Słupek narożny zawsze ustawiamy z trendem bardziej eksponowanej ściany ogrodzenia. Ogrodzenie tak czy inaczej zmontujemy jednak słupek wykonany jest z profila 6x4cm, tak więc aby całość ładnie się prezentowała wszystkie słupki ściany frontowej (lub najbardziej eksponowanej) także te narożne powinny stać węższą strona do frontu (np. do ulicy).

  Mając zaplanowane słupki skrajne (narożne lub początkowe) rozmierzamy odległość od osi tych słupków (od osi czyli od środka słupka). Zmierzoną długość dzielimy przez 2,58 (gdyż tyle dokładnie pokrywa 1 przęsło wliczając w to słupek i dystans na obejmie). Przykładowo jeżeli bok działki ma 52 metry dzielimy tą odległość przez 2,58 co daje nam 20 przęseł i 40 centymetrów. Oczywiście możemy dociąć ostatni panel i wstawić króciutki odcinek, jednak wizualnie będzie wyglądało to nieestetycznie. W takiej sytuacji warto w to miejsce wstawić 2 skrócone panele, tzn. zamiast przedostatniego przęsła pełnego i ostatniego 40 centymetrowego wstawiamy 2 przęsła po około 1,5 metra każde. Taki układ wygląda znacznie lepiej. Należy pamiętać, iż bardzo rzadko zdarza się by możliwe było wykonanie ściany płotu z samych pełnych paneli, zawsze wychodzi tak, że ostatnie panele trzeba sztukować.

  Po przygotowaniu terenu i rozmierzeniu ogrodzenia możemy przystąpić do montażu. Warto tutaj wspomnieć, że sposobów montażu ogrodzeń panelowych jest kilka jednak my zaproponujemy najbardziej wydajną i naszym zdaniem najlepszą metodę montażu, która sprawdza się zarówno przy montażu płotu z podmurówką i bez niej.

  Stawianie słupków ogrodzeniowych

  Nasi montażyści do kopania otworów pod słupki używają specjalnych wiertnic glebowych. Zaletą wiertnicy jest to, że wierci idealnie okrągły dół o zadanej średnicy - najczęściej 25cm (dla wyższych ogrodzeń wiercimy wiertłem o średnicy 30 lub 35cm). Brak luźnej gleby w wywierconym wiertnicą dole przekłada się na lepsze osadzenie betonu i lepsze trzymanie słupka w gruncie. Koszt wiertnicy jest znaczny, tak więc osobom prywatnym - samodzielnie montującym ogrodzenie, pozostaje wykopywanie otworów szpadlem.

  Doły w gruncie należy kopać w ten sposób by słupek znajdował się centralnie w środku, niedopuszczalne jest osadzanie słupka w rogu dołka.

  Najlepiej stabilizowanie słupków betonem rozpocząć, gdy mamy już wykopane otwory pod wszystkie słupki w linii ogrodzenia, znacznie przyspiesza to pracę i ogranicza straty betonu. Nasze ekipy montażowe do osadzania słupków używają suchego betonu B15 zamawianego w betoniarni. Przy osadzaniu słupków beton jest zwilżany i ubijany. Zamawiając beton w betoniarni mamy pewność, iż jest on dobrej jakości i posiada odpowiednie parametry.

  Słupki najlepiej osadzać do dwóch sznurków - dolnego napiętego około 20cm nad ziemią oraz górnego stanowiącego górną krawędź ogrodzenia, czyli przebiegającego dokładnie na wysokości końca słupków. Należy pamiętać, iż rozciągnięte sznurki gwarantują pion jedynie w jednym wymiarze dlatego przy osadzaniu każdego słupka koniecznie należy posiłkować się poziomicą.

  UWAGA! W przypadku montażu ogrodzenia z podmurówką konieczne jest wcześniejsze przeanalizowanie sposobu montażu prefabrykatów betonowych. Najczęściej stopy słupków osadza się razem ze słupkami. Płyty cokołowe montuje się gdy beton zastygnie i stwardnieje.

  Montaż paneli

  Gdy beton już dokładnie zwiąże można przystąpić do montowania paneli. Jest to już ostatni etap pracy. Panele montujemy za pomocą obejm. Do dyspozycji mamy ich 3 podstawowe rodzaje:

  • Obejmy pośrednie - obejma chwyta dwa panele usytuowane względem siebie w linii prostej
  • Obejmy startowe - chwytające jeden panel stosowane np. przy bramach lub po prostu na początku i końcu ogrodzenia.
  • Obejmy narożne - jak sama nazwa wskazuje stosowane na narożnikach ogrodzeń.

  Obejmy idealnie pasują do słupków 40x60mm, ich montaż jest intuicyjny. Całość pokazana na rysunku obok. Należy jednak pamiętać, iż śruby powinny przebiegać za drutem, chodzi o to by w przypadku zerwania plastikowej przekładki przed wyciągnięciem panelu zabezpieczać będzie dodatkowo śruba. Do montażu polecamy używać tylko śrub nierdzewnych i nakrętek nierdzewnych - koniecznie zrywalnych. Nakrętka zrywalna zabezpiecza przed rozkręceniem ogrodzenia przez ewentualnych intruzów.

  Jeżeli ogrodzenie montowane jest bez podmurówki można pokusić się o szybki montaż tzw. metodą "śląską". Tzn. nie czekamy na zastygnięcie betonu trzymającego słupek tylko składamy całe ogrodzenie panel po panelu. Całość stabilizujemy drewnianymi łatami lub żerdziami które stabilizują ogrodzenia, aż do czasu związania betonu. Ten sposób montażu odradzamy osobom montującym samodzielnie ogrodzenie, ewentualne błędy w łączeniu paneli ze słupkami przekładają się na nierówności pogarszające estetykę.