W celu skalkulowania elementów do budowy ogrodzenia z siatki zgrzewanej należy w pierwszej kolejności ustalić podstawowe parametry ogrodzenia z siatki zgrzewanej. Warto też zastanowić się od razu jakie i ile bram lub furtek będzie potrzebnych do budowy takiego ogrodzenia.

Długość ogrodzenia z siatki zgrzewanej

Długość ogrodzenia podaje się w metrach bieżących. Jest to odległość pomiędzy pierwszym i ostatnim słupkiem ogrodzenia. Długość ogrodzenia ma decydujący wpływ na ilość materiału jaki potrzebny będzie do budowy konkretnego ogrodzenia. Siatki zgrzewane dostępne są w rolkach po 25mb, dlatego w celu obliczenia ilości siatki zgrzewanej należy ustaloną długość ogrodzenia podzielić przez 25 i zaokrąglić w gór do pełnych jedności.

Wysokość ogrodzenia z siatki zgrzewanej

Wysokość siatki zgrzewanej zależy przede wszystkim od preferencji inwestora. To inwestor decyduje, gdzie daną siatkę chce zamontować. Siatki niskie 100cm lub niżesz doskonale sprawdzają się do dekoracyjnych ogrodzeń wewnątrz klombów lub w parkach do estetycznego wygradzania części niedostępnej dla spacerowiczów. Siatki wyższe, np 150cm to doskonałe rozwiązanie do ogrodzeń zewnętrznych gdzie potrzebne są rozwiązania funkcjonalne, praktyczne i estetyczne. Wysokość ogrodzenia zasadniczo wpływa na jego funkcjonalność. Poprzez wysokość ogrodzenia z siatki zgrzewanej rozumie się całkowitą szerokość siatki z jakiej ogrodzenie zostało wykonane. Wysokie ogrodzenie trudniej jest sforsować, natomiast niskie wygląda zgrabniej. Siatki zgrzewane dostępne są w standardowych wysokościach: 100cm, 120cm i 150cm.

kalkulator ogrodzeń z siatki zgrzewanej

Słupki narożne do siatki zgrzewanej, jak obliczyć?

Słupek narożny montuje się przynajmniej w tych punktach ogrodzenia, gdzie zmienia ono swój kierunek o 5 lub więcej stopni. Pełni on nieco inną funkcję niż w przypadku słupków do standardowej siatki ogrodzeniowej, gdyż musi on stabilizować siatkę na całej jej szerokości, od góry do dołu. Słupek narożny charakteryzuje się tym, że nadaje stabilności ogrodzeniu gdyż wyposażony jest w dwie podpory.

Słupki początkowe do siatki zgrzewanej?

Podobnie jak w przypadku słupków narożnych, mają one przy montażu siatki zgrzewanej istotne znaczenie. Siatka zgrzewana nie przenosi obciążenia tylko w górnej części słupka, ale na całej jego wysokości. W konsekwencji musi być on solidnie ustabilizowany aby siatka pod po pewnym czasie nie obwisła.

Czy do ogrodzenia z siatki zgrzewanej potrzebne są specjalne słupki

Siatkę zgrzewaną można montować na standardowych metalowych, okrągłych słupkach ogrodzeniowych. Należy jednak pamiętać, aby siatkę tę do słupków montować solidnie za pomocą przelotek do drutu naciągowego. Przelotki te należy montować po 4 sztuki na każdym słupku, ale tak aby na kolejnych słupkach przelotki te były na innych wysokościach (na innych drutach poziomych).
Świetnie do budowy ogrodzenia z siatki zgrzewanej sprawdzają się też słupki profilowe ze szwem. W tym przypadku siatkę zgrzewaną montuje się za pomocą specjalnych klipsów. Montaż ogrodzenia z siatki zgrzewanej jest wówczas szybki , siatka jest solidnie umocowana, a ogrodzenie wygląda estetycznie.
Doskonale do budowy z siatki zgrzewanej sprawdzają się też słupki drewniane. Wyglądają one bardzo estetycznie a montaż takiego ogrodzenia jest bardzo szybki. Słupki drewniane występują w różnych grubościach jednak do ogrodzeń najlepiej sprawdzają się słupki w średnicy 10cm. Słupki drewniane do ogrodzeń można wkopać lub wbić kafarem. Następnie siatkę zgrzewaną montuje się do słupków za pomocą skobli. Jest to montaż bardzo szybki, a całe ogrodzenie z siatki zgrzewanej wygląda bardzo efektownie.