Wraz rozwojem gospodarczym naszego kraju, rozpoczęła się wielka budowa. Pierwsze dwie dekady 21 wieku to jeden wielki plac budowy. Budowali się wszyscy i wszędzie. Rozpoczął się wielki exodus ludzi z miasta na wieś. Każdy szukał ciszy i spokoju aby spełnić marzenie swojego życia i wybudować dom. Szybko okazało się, że nawet na wsi nie znaleźliśmy prywatności. Zwykłe ogrodzenie panelowe lub z siatki ogrodzeniowej nie dawało nam ani intymności ani spokoju od sąsiada lub ruchliwej drogi. Wielce poszukiwane zaczęły być sposoby na odgrodzenie się od zgiełku i wzroku natarczywych sąsiadów. Z pomocą przyszły siatki cieniujące, których pierwotne zastosowanie - ochrona przed słońcem miało zostać zamienione na osłonięcie od widoku innych.

Temat jest bardzo powszechny i poszukiwany, dlatego w tym artykule przedstawimy prosty sposób jak na siatkę ogrodzeniową lub każdy inny płot założyć siatkę cieniującą. Tak by proste odgrodzenie przeistoczyło się w płot w dobrym stylu. Prosty zabieg uczyni nasze obejście bardziej funkcjonalnym i doda mu większego uroku.

Pomysł na siatkę cieniującą na ogrodzeniu

Siatka cieniująca na płocie Siatka cieniująca na płocie

Jako przykład weźmiemy najprostsze, najtańsze i najbardziej powszechne ogrodzenie. Czyli płot z siatki ogrodzeniowej naciągniętej na słupkach i prowadzonej na drutach naciągowych. Cały czas jest to najpowszechniejsze ogrodzenie w Polsce i jest go po prostu najwięcej. Siatka używana do takich ogrodzeń to typowa siatka ogrodzeniowa powlekana w kolorze zielonym, czyli wszystko zgrywa się z naszą koncepcją ładnej aranżacji płotu i połączenia siatki cieniującej z istniejącym już ogrodzeniem. Sposób, który w tym artykule przedstawiamy oczywiście może posłużyć jako inspiracja dla posiadaczy wszystkich innych ogrodzeń, począwszy od panelowych poprzez gabionowe, a skończywszy na ogrodzeniach kutych. Wiele osób nie zdaje sobie strawy, że w tak łatwy sposób można uczynić ze zwykłego płoty prawdziwe ale zjawiskowe dzieło sztuki. Połączenie martwej i żywej natury. Udowodnimy, że siatka cieniująca nie musi być szkaradztwem, że wystarczy tylko odrobina wizji i podstawy wiedzy, a połączenie siatki ogrodzeniowej z cieniującą może zadziwić.

Płot z siatki ogrodzeniowej i siatka cieniująca

Zakładamy, że siatka ogrodzeniowa już stoi, nawet kilka lat i decydujemy się na założenie na taki płot siatki cieniującej. Co nam da taka instalacja:

  • Przede wszystkim osłonięcie wizualne, nikt nam nie będzie zaglądał na posesję.
  • Wyciszenie, wprawdzie siatka cieniująca nie ma dużej gęstości ale dobrze tłumi dźwięki. Jest to dla wielu z nas bardzo ważny atut.
  • Osłania przed wiatrem – to bardzo ceniona cecha. Wiele osób właśnie dla osłony przed podmuchami wiatru zakłada tą siatkę i robi to z dużym z dużym powodzeniem.
  • Ładny wygląd – siatka osłonowa nadaje niebywałego uroku ogrodzeniu i stanowi uzupełnienie paneli lub siatki ogrodzeniowej.
  • Rośliny pnące chętniej obrastają ogrodzenia z siatką cieniującą. Znajdują lepszą podporę i chętniej czepiają się materiału osłonowego. Dzięki czemu możemy w łatwy sposób zwielokrotnić planowany efekt poprzez obsadzenie ogrodzenia pnączami.

Jak zamontować siatkę cieniująca na ogrodzeniu

Siatka cieniująca Na siatce ogrodzeniowej Siatka cieniująca Na siatce ogrodzeniowej

Siatka cieniująca zwana potocznie siatką przeciwwietrzną lub osłonową jest bardzo lekka i łatwa w montażu. Po pierwsze należy wybrać jej szerokość, która będzie zbieżna z naszymi potrzebami czyli wysokościom naszego ogrodzenia. Siatkę cieniującą można montować na wiele sposobów, ale zawsze warto pamiętać, że stawia ona duży opór na wietrze. Zarówno elementy mocujące jak i przędza siatki w newralgicznych miejscach będzie przenosić duże obciążenia.

Bardzo fajnym rozwiązaniem są specjalne klipsy, dobrze rozkładają siły działające na siatkę i stabilnie utrzymują ją przez wiele lat. Dodatkowo przydatne będą nam popularne trytytki i sznurek polietylenowy. Oryginalna nić polietylenowa jest całkowicie odporna na działanie promieni UV, i wytrzyma bez straty swoich właściwości nawet kilkadzieścia lat. Jakkolwiek byśmy nie mocowali siatki polietylenowej pamiętajmy by łapać nie za pojedyncze nitki tylko za jak największe pęki włókien. Tak by siła wiatru działająca na siatkę mogła rozłożyć się na jak największej ilości nitek siatki.

Trwałość siatki cieniującej

Kupując siatkę cieniującą zwracajmy uwagę na jej jakość. Nie sugerujmy się niską ceną bo to zazwyczaj jest zły kierunek. Materiał, z którego wykonana jest siatka musi być odporny na działanie UV, bo to światło słoneczne niesie największą siłę niszczącą produkty z tworzyw sztucznych. Upewnijmy się wiec przy zakupie czy produkt, którym jesteśmy zainteresowani jest stabilny na promieniowanie ultrafioletowe.

Pnącza na siatkę cieniującą

Obsadzenie pnączami płotu z siatką cieniującą to bardzo dobry pomysł. Rośliny nadają ogrodzeniu pięknego estetycznego wyglądu. Dodatkowo podnoszą też walory użytkowe tak urządzonego ogrodzenia. Poza większym wyciszeniem i zacienieniem zielone – żywe ogrodzenie pięknie wygląda. Instalacja siatka ogrodzeniowa plus siatka cieniująca plus winobluszcze lub inne pnącza jest po prostu oszołamiające. Wygląda pięknie i nowocześnie, a o to poza funkcjami przesłonięcia zapewne także nam chodzi.

Jakie rośliny wybrać do obsadzenia

pnącza na siatce cieniującej pnącza na siatce cieniującej

Wybór roślin pnących jest bardzo duży, mamy naprawdę duży wybór roślin wieloletnich i jednorocznych. Dodatkowo możemy wybierać wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Warto też wziąć pod uwagę czy dana roślina jest zimozielona.

Z roślin użytkowych warto pomyśleć o groszku cukrowym, fasolach tycznych, winogronie. Jeżeli zależy nam na ciągłym przesłonięciu wybierajmy bluszcze zimozielone. Ciekawą aranżacje może stanowić winobluszcz. Wprawdzie zrzuca liście na zimę ale pięknie się przebarwiają. Jest olbrzymi wybór winobluszczy pięciopalczastych i trój palczastych. Warto rozważyć też powojniki, wiciokrzew pomorski lub milin.

Unikajmy roślin, które wprawdzie są szybko rosnące ale bardzo inwazyjne takie jak dławisz. Praktycznie każda odmiana dwupienna i jednopienna tego gatunku jest bardzo inwazyjna. Generalnie warto na początek wybrać kilka gatunków, by przekonać który będzie się dobrze czuł w naszych warunkach glebowo-środowiskowych.