Ogrodzenia z siatki leśnej jak sama nazwa wskazuje wywodzą się bezpośrednio z zastosowania w gospodarce leśnej. Pierwotnie miały to być lekkie, niezbyt trwałe i tanie ogrodzenia do ochrony upraw leśnych przed dzikimi zwierzętami. Przede wszystkim chodziło tutaj o ochronę upraw leśnych przed zwierzyną taką jak sarny, jelenie dziki. Czyli gatunki zwierząt najbardziej rozpowszechnione i żyjące lasach a zarazem wyrządzające największe szkody łowieckie. Siatka leśna okazała się być na tyle skuteczną i tanią metodą wygrodzeń, dlatego też zaczęto wykorzystywać ją również wygrodzeniach do innych celów niż tylko leśne. Obecnie ogrodzenia z siatki leśnej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu a przede wszystkim w rolnictwie i sadownictwie. Kluczową rolę siatki leśne odgrywają też do osłony infrastruktury drogowej. Ogrodzenia z wysokiej siatki leśnej stanowią kluczowy czynnik bezpieczeństwa na wszystkich autostradach i drogach ekspresowych w Polsce

Spis treści [ukryj]

    Jak wykonana jest siatka leśna?

    Opis parametrów siatki leśnej

    Siatka leśna najczęściej produkowana jest w rolkach o długości 50mb. Wykonywana jest z drutów stalowych ocynkowanych w układzie poziomym i pionowym. Druty te krzyżują się pod kątem prostym, w konsekwencji czego tworzą oczka prostokątne lub kwadratowe.

    Druty poziome w siatce leśnej

    Druty poziome w siatce leśnej mają decydujący wpływ na wytrzymałość ogrodzenia. Biegną one przez całą długość siatki równolegle do siebie. Odległość pomiędzy kolejnymi drutami poziomymi determinuje wysokość oczka w siatce leśnej. Z reguły odstępy te są wielokrotnością wartości 5cm, przy czym oczka znajdujące się u dołu siatki leśnej są z reguły węższe niż te u góry.

    Druty pionowe w siatce leśnej

    Druty pionowe wykonywane są z krótkich odcinków, na tyle krótkich, aby łączyć ze sobą kolejne drutu poziome i utrzymywać równy dystans między nimi. Druty pionowe są owijane kilkukrotnie na drucie poziomym, tworząc trwałe połączenia siatce leśnej. Druty pionowe najczęściej wykonywane są w poziomych odstępach od siebie co 15 lub 30cm. Odstęp 30cm, dotyczy siatek ekonomicznych tam gdzie wytrzymałość i trwałość ma drugą planową rolę a ważniejsze są względy ekonomiczne.

    Siatka leśna- grubość drutu

    Siatka leśna z reguły składa się z drutów o dwóch grubościach. Z grubszego drutu wykonuje się tylko dwa skrajne drutu poziome. Pełnią one wówczas podobną funkcję jak druty naciągowe w tradycyjnej siatce ogrodzeniowej. Podobnie tutaj do ich uciągnięcia można stosować napinacze do drutu naciągowego. Solidnie naciągnięte skrajne druty poziome stabilizują i wyrównują całe ogrodzenie z siatki leśnej.

    Układ oczek w siatce leśnej

    Jak wspomniano wcześniej, w siatce leśnej druty pionowe ułożone są w równych odstępach, Determinują one szerokość oczek w siatce. Druty poziome mogą natomiast ułożone być w różnych odstępach co znajduje praktyczne uzasadnienie w budowanych ogrodzeniach. Najczęściej montowane siatki leśne od dołu mają oczka małej wysokości np. 5cm. Powstałe w ten sposób oczko w siatce o wymiarach np. 5x15cm, stanowi skuteczną barierę, przed zającami, małymi dzikami lub też zdziczałymi psami. Ma to szczególne znaczenie gdy siatką taką ogradzany jest np. sad lub hodowlę drobiu.
    Oczka wyższe z kolei nie muszą już być tak gęste, więc im wyżej tym wysokość oczek rośnie i wynosi 10cm, 15cm lub nawet 20cm.

    Oznaczanie siatki leśnej

    Siatkę leśna opisuje się wedle następującego schematu:
    [wysokość siatki] / [ilość oczek w poziomie] x [odstępy drutów pionowych]
    na końcu podaje się jeszcze grubości drutu z jakiego wykonana jest siatka, gdzie pierwsza wartość dotyczy grubszych drutów skrajnych poziomych, druga wartość dotyczy grubości pozostałych drutów w siatce.

      Przykładowe oznaczenia siatek leśnych:
    • 150/13/30 2,1x1,7mm - siatka leśna wysokość 150cm, 13 oczek poziomych (14 drutów poziomych) i druty pionowe co 30cm, druty skrajne poziome grubość 2,1mm, pozostałe druty grubości 1,7mm
    • 200/19/15 2,9 x 2,1mm - siatka leśna wysokość 200cm, 19 oczek poziomych (20 drutów poziomych) i druty pionowe co 15cm, druty skrajne poziome grubość 2,9mm, pozostałe druty grubości 2,1mm

    Przeznaczenie ogrodzenia z siatki leśnej

    Siatka leśna może być produkowana w wielu wersjach o zróżnicowanych parametrach, których wybór jest istotny na etapie projektowania ogrodzenia z siatki leśnej. Mają one obecnie szeroki wachlarz zastosowań. Łatwość montażu, niski koszt zakupu, duża funkcjonalność to tylko niektóre z licznych zalet tego typu ogrodzenia. Siatka leśna produkowana jest w wielu wariantach spośród których możliwy jest wybór wysokości, rozmiary oczek, rozstawu drutów poziomych czy grubości drutu. Projektując ogrodzenie z siatki leśnej warto wziąć pod uwagę następujące parametry.

    Nasadzenia bukowe ogrodzone siatką leśna.

    Ogrodzenie upraw leśnych

    Najpowszechniejsze zastosowanie siatek leśnych to właśnie grodzenie upraw leśnych i poletek w lasach. Gospodarka leśna wymaga stosowania zabiegów pielęgnacyjnych oraz nasadzeń w uprawach leśnych, które należy chronić przed dostępem dzikich zwierząt. W tym celu świeże nasadzenia gatunków drzew pożądanych w ekosystemie leśnym grodzi się siatką leśną. Grodzenia te wykonywane są często w sposób jak najmniej inwazyjny. Siatka leśna mocowana jest wówczas do słupków drewnianych wykonanych z przypadkowych z surowych żerdzi. Od takiego ogrodzenia nie jest wymagana długoletnia trwałość, gdyż z reguły po kilku latach, gdy nasadzenia urosną wystarczająco duże, siatka leśna zostanie zdemontowana, a pozostałe po nim słupki z biegiem lat ulegną biodegradacji.

    Siatka leśna do grodzenia upraw i sadów

    Siatka leśna powszechnie jest wykorzystywana w rolnictwie, do ogrodzeń upraw rolnych u sadowniczych. Takie ogrodzenia z siatki leśnej stanowią skuteczną zaporę przed presją zwierzyny na pola uprawne, pastwiska i w sady. Wykonuje się na najczęściej na obrzeżach lasów, na styku pól i lasów a także w pobliżu ostoi zwierzyny. Stosowanie ogrodzeń z siatki leśnej pomaga w znacznym stopniu zredukować problem szkód łowieckich w rolnictwie.

    Siatka leśna na dziki i jelenie

    Ogrodzenie uprawy siatką leśną

    Szkody w uprawach rolnych powoduje głównie zwierzyna gruba, czyli np. jelenie, sarny i dziki, więc stosowana siatka leśna do takich ogrodzeń może mieć dość duże oczka, ale powinna być wysoka. Należy również pamiętać, że jeśli oczka u dołu będą zbyt duże, mogą przez nie przechodzić małe dziki, za którymi dalej będzie przechodzić prowadząca je locha. Najczęściej więc w takiej siatce od dołu oczka mają 5x15cm, lub 10x15cm a u góry 20x15cm. Można również stosować siatkę leśną o rozstawie drutów pionowych 30cm, przy czym taka siatka ma nieco mniejszą wytrzymałość i może szybciej ulec uszkodzeniu w wyniku presji zwierzyny na nią napierającej. Najczęściej stosowaną siatką leśną do ogrodzenia upraw przed zwierzyną grubą jest siatka leśna 200cm, mocna np.: https://rabatka.pl/siatka-lesna-200-19-15-ocynkowana-drut-2-1x-2-9mm.html

    Siatka leśna - ochrona przed zającami

    W plantacjach sadowniczych takich jak sady owocowe, uprawy borówki amerykańskiej, aronii, truskawek oprócz zwierzyny grubej duże szkody mogą powodować zające, które na takiej plantacji znajdują dogodne warunki do bytowania. Ogrodzenie z siatki leśnej jest tam często jedyną skuteczną metodą ograniczenia dostępu dla zajęcy. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę, aby siatka od dołu posiadała oczka o wymiarach 5x15cm. Wystarczą one do zniechęcenia zajęcy do forsowania takiego ogrodzenia. Dodatkowo skuteczność takiego ogrodzenia rolniczego z siaki leśnej podnosi się montując na nim pastuch elektryczny do ochrony upraw.

    Ogrodzenia hodowli

    Siatka leśna jest powszechnie stosowana w rolnictwie również do ogrodzenia pastwisk oraz terenów hodowli. W takim przypadku wymagane jest ogrodzenie o większej skuteczności i szczelności, gdyż służy ono nie tylko do ograniczenia dostępu do ogradzanego terenu, ale również chroni utrzymywane zwierzęta przed drapieżnikami. Zwierzęta gospodarskie takie jak bydło, kozy a zwłaszcza owce, które dzień i noc przebywają na pastwiskach narażone są na ataki głównie dużych drapieżników- wilków. Populacja wilków ostatnimi laty drastycznie wzrosła, a występowanie dziko-żyjących wilków potwierdzone już zostało praktycznie na całym obszarze kraju. Mniejsze drapieżniki, takie jak lisy, kuny, szopy pracze stanowią zagrożenie dla coraz częściej praktykowanych ekologicznych hodowli drobiu na wolnym wybiegu. Wybiegi dla gęsi, kur niosek kaczek mogą być skutecznie chronione ogrodzeniem z siatki leśnej. W takim przypadku wystarczy siatka leśna o wysokości 160cm. Ssaki drapieżne są bardzo sprytne i potrafią przeciskać się przez wąskie przejścia, przechodzić pod, podkopywać się i wspinać po siatce. Dlatego siatka leśna do ochrony hodowli nie musi być wysoka, powinna mieć natomiast możliwie najdrobniejsze oczka zwłaszcza u dołu. Zaleca się również zamontowanie na takim ogrodzeniu pastucha elektrycznego. Doskonale sprawdza się siatka leśna 160/20/15 do ogrodzenia hodowli

    Ogrodzenie hodowli siatką leśną

    Ogrodzenia stawów hodowlanych

    Ogrodzenie z siatki leśnej stanowi skuteczną zaporę przed dostępem wydry do stawów hodowlanych. Wydra to ssak drapieżny będący pod ścisłą ochroną, powodujące znaczne straty w hodowlach rybackich. Jedyną metodą zapobiegania strat powodowanych w hodowlach ryb jest szczelne ogrodzenie stawu, zbiornika wodnego. W tym przypadku nie jest wymagane ogrodzenie wysokie, wręcz przeciwnie wystarczy ogrodzenie 100cm, dlatego najlepiej do tego celu sprawdza się siatka leśna 100cm o zagęszczonym oczku. Jeśli dodatkowo istnieje ryzyko powodowania szkód w hodowli ryb przez norkę amerykańską (np. jej występowanie zostało potwierdzone w okolicy) ogrodzenie z siatki leśnej warto wzmocnić pastuchem elektrycznym z mocnym elektryzatorem na wydry.

    Ogrodzenie terenu budowy

    Ogrodzenie budowy wykonane z siatki leśnej na słupkach drewnianych

    Zgodnie z przepisami prawa budowlanego i BHP każda budowa powinna być ogrodzona i zabezpieczona przed dostępem osób postronnych ze względów bezpieczeństwa. Siatka leśna jest doskonałym budulcem do wykonania ogrodzenia budowy, gdyż w tym przypadku nie jest wymagana wieloletnia trwałość takiego ogrodzenia a ma ona stanowić fizyczną barierę pierwszego kontaktu przed przypadkowym wstępem na teren budowy osób postronnych. Ogranicza też ona dostęp do terenu budowy przed potencjalnym złodziejem. Dlatego najczęściej do ogrodzenia budowy, zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się najtańszą siatkę leśną. Pomimo swojej niskiej ceny w pełni sprawdza się ona na budowie, gdyż zbudowane z niej ogrodzenie w spełnia swoją funkcję w 100%.

    Siatka leśna 150cm- najpopularniejsza siatka do ogrodzenia budowy

    Najlepiej na budowie domu sprawdza się siatka leśna o wysokości 150 i największych dużych oczkach. Przy czym wielu inwestorów decyduje się na tę wyższą wersję -160cm, gdyż praktycznie jej koszt zakupu jest jednakowy a uzyskane ogrodzenia jest o sporo, bo 10cm wyższe. Z reguły ogrodzenie budowy potrzebne jest na okres około 2-3 lat a po zakończonej budowie siatka zostaje zutylizowana. Ważny jest więc niski koszt takiej siatki leśnej oraz jej nieduży ciężar. Jest to istotne gdyż często wymagane jest podczas budowy przestawienie takiego ogrodzenia, lub może taka siatka zostać uszkodzona pracującymi tam maszynami i wymagane będzie jej wymiana.

    Siatki autostradowe- szczególnych zastosowanie siatek leśnych

    Siatki autostradowe stanowią szczególne zastosowanie siatek leśnych. Są to siatki produkowane dokładnie w tej samej technologii co siatki leśne i służą dokładnie do tego samego celu, czyli tworzyć ogrodzenie przeciw dzikiej zwierzynie. Siatki autostradowe przede wszystkim jednak służą do zabezpieczeniu terenu autostrad i dróg szybkiego ruchu przed wtargnięciem wszelkich zwierząt również tak dużych jak jelenie czy łosie . Są to siatki o możliwie najwyższych parametrach wytrzymałościowych, a ich produkcja obwarowana jest wieloma normami jakościowymi, gdyż jakość siatki ma decydujący wpływ na jej wytrzymałość. Ma więc wpływ na zdrowie i życie osób podróżujących wygradzanymi drogami. Obecnie najczęściej wykonuje się ogrodzenia autostrad z siatki leśnej o wysokości 220cm.

    Montaż ogrodzenia z siatki leśnej

    Ogrodzenie z siatki leśnej można wykonać na wiele sposobów, a siatkę leśną łatwiej montuje się niż klasyczną siatkę ogrodzeniową. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę, że siatka leśna jest tańszym rozwiązaniem niż siatka ogrodzeniowa lub panele ogrodzeniowe, ogrodzenie z siatki leśnej jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Istotną zaletą w montażu siatki leśnej jest fakt, że do wykonania ogrodzenia z siatki leśnej nie potrzebujemy zbyt wielu akcesoriów. Potrzebne są tylko słupki, których w ofercie dostępnych jest kilka rodzajów oraz złączki mocujące siatkę do słupków. Nie są potrzebne np. dodatkowe druty naciągowe i naprężające tak jak w przypadku siatki ogrodzeniowej, gdyż odpowiedni uciąg siatki realizowany jest na drutach poziomych siatki leśnej.

    Naciąganie siatki leśnej najlepiej jest wykonać po zamontowaniu całego ogrodzenia. Wówczas za pomocą kombinerek, należy przegiąć wszystkie druty poziome w jednej linii od góry do dołu. Czynność te należy powtórzyć na oczkach. Początkowo w większych odstępach ogrodzenia, aż uzyska się żądany uciąg siatki. Montując ogrodzenie z siatki leśnej wykonuje się czynności w następującej kolejności.

      Kolejność prac przy montażu siatki leśnej:
    1. Wytyczenie linii ogrodzenia z siatki leśnej
    2. Osadzenie słupków do siatki leśnej
    3. Rozwiniecie siatki leśnej
    4. Montaż siatki leśnej na słupkach
    5. Uciąganie siatki leśnej

    Montaż siatki leśnej na słupkach drewnianych

    Drewniane słupki do siatki leśnej są najtańszym i najbardziej powszechnym rozwiązaniem do budowy ogrodzeń tymczasowych z siatki leśnej. Słupki drewniane mają stosunkowo niską trwałość, gdyż część słupka znajdująca się w ziemi dość szybko (po kilku latach) ulega procesom gnilnym.
    Trwałość słupków ogrodzeniowych drewnianych można zwiększyć malując część zagłębioną w ziemi masą bitumiczną do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych lub co dawniej stosowano częściej, opalić w ogniu.

      W zależności od estetycznych preferencji inwestora drewniane słupki do siatki leśnej mogą stanowić:
    1. Słupki toczone okrągłe lub strugane kantówki, które charakteryzować się będą bardzo ładnym wyglądem a zamocowana na nich siatka będzie wyglądać estetycznie i profesjonalnie. Takie słupki mogą być całościowo zaimpregnowane a również pomalowane na dowolny kolor
    2. Wykonane ze stempli budowlanych, popularne rozwiązanie na budowach, gdzie wymagana trwałość ogrodzenia szacowana jest na nie więcej niż 3-5 lat.
    3. Świeże żerdzie pozyskane na miejscu przecinki w lasach, gdzie wykonywane są nowe nasadzenia. Nie jest wymagana bardzo długa trwałość ogrodzenia, a po zdemontowaniu siatki, słupki pozostają nieruszone, gdzie ulegną naturalnej biodegradacji.
    4. drewniane podkłady kolejowe, chętnie wykorzystywane przez architektów i projektantów terenów zielonych dzięki niebanalnym walorom estetycznym podkładów a ponadto ich dużej trwałości. Podkłady kolejowe są bardzo dobrze zaimpregnowane, wysezonowane przez wiele lat na pewno mogą stanowić trwały budulec do ogrodzenia z siatki leśnej.
    Do słupków drewnianych nie zaleca się stosować fundamentów betonowych.
      Słupki drewniane z siatki leśnej można osadzać w gruncie na dwa sposoby.
    • Pierwszym bardziej popularnym jest osadzenie we wcześniej wykopanej lub wywierconej dziurze w ziemi. Jeśli wywiercona dziura wykonana jest świdrem o średnicy zbliżonej do średnicy słupka w zasadzie nie trzeba nic więcej robić. Słupek po osadzeniu stoi stabilnie. W przypadku osadzania w dziurze kopanej należy słupek ustabilizować ziemią, zagęszczając ją w miarę możliwości tuż przy słupku.
    • Drugim sposobem jest wbijanie słupka kafarem ręcznym bezpośrednio w grunt. Rozwiązanie to sprawdza się świetnie przy gotowych drewnianych słupkach do ogrodzeń, które z reguły mają jeden koniec zaostrzony. Wbity słupek stoi od razu stabilnie i nie wymaga dodatkowych zabiegów w celu jego stabilizacji. Nie zaleca się wbijania słupków za pomocą młotka, gdyż powoduje to zniszczenie górnej części słupka a to znacznie obniża jego trwałość.
    Siatkę leśną montuje się do słupków drewnianych za pomocą skobli, czyli obustronnie zaostrzonych gwoździ zagiętych w kształt litery "U".

    Siatka leśna mocowana skoblami do słupka drewnianego

    Słupki betonowe do siatki leśnej

    Słupki betonowe stanowią dobrą i trwałą podporę w ogrodzeniu z siatki leśnej. Słupki te wykonywane są w postaci jednorodnych odlewów betonowych zbrojonych drutem żebrowym. W zależności od wysokości ogrodzenia jakie będzie wykonywane dostępne są słupki betonowe do siatki leśnej od różnych wysokościach od 200 do 280cm. Słupki te mają kształt stożka, zwężając się nieznacznie od dołu ku górze. U dołu słupki mają wymiar 10x12cm u góry 8x9,5cm. W słupkach przygotowane są otwory montażowe o średnicy 10mm umożliwiające przymocowanie do nich siatki leśnej drutem do zaplatania ocynkowanym lub zamontowania w nich izolatorów do pastucha elektrycznego.

    Mocowanie siatki leśnej do słupka betonowego

    Słupki betonowe osadza się w gruncie we wcześniej wykopanych lub wywierconych dziurach. Głębokość na jaką powinny być osadzone to około 30% całkowitej długości słupka. Stosując wiertnice do wiercenia dziur w ziemi należy zwrócić uwagę, aby średnica świdra był tylko nieznacznie większa niż szerokość słupka. Wówczas jeśli otwór zostanie wywiercony w pionie, osadzony słupek nie będzie wymagał dodatkowej stabilizacji.

      Zalety słupków betonowych do siatki leśnej
    • nie korodują oraz nie ulegają procesom biodegradacji
    • są stosunkowo tanie w zakupie
    • nie jest wymagana wykorzystanie betonu do stabilizacji słupka
    • stabilnie stoją w gruncie po odpowiednim ich osadzeniu
      Wady słupków betonowych:
    • bardzo duży ciężar co wymaga często wspomagania się w pracach montażowych maszynami
    • Stosunkowo duża kruchość na uszkodzenia mechaniczne. Może się zdarzyć, że nie tylko rozpędzony jeleń czy dzik, ale nawet sarna może złamać betonowy słupek uderzając w ogrodzenie z siatki leśnej osadzone na słupkach betonowych.
    • wysoki koszt transportu, ze względy na dużą wagę słupków betonowych ich transport jest droższy niż np. słupków drewnianych lub stalowych

    Siatka leśna na słupkach metalowych

    Siatka leśna często montowana jest na słupkach metalowych. Słupki metalowe choć zdecydowanie najdroższe w zakupie dają szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o wykonanie takiego ogrodzenia. Siatkę leśną można montować na standardowych słupkach ogrodzeniowych, okrągłych lub prostokątnych lub na słupkach profilowych przystosowanych typowo do siatki leśnej.
    Mocowanie siatki leśnej do standardowych, metalowych słupków ogrodzeniowych wykonuje się za pomocą blaszanych przelotek do drutu naciągowego, przykręcanych do słupka. Słupki profilowe posiadają wygodne zaczepy na których zawiesza się i mocuje siatkę. Ich stosowanie przyspiesza więc znacznie montaż ogrodzenia z siatki leśnej, jednak sam słupek nie daje tak dużej wytrzymałości jak słupek okrągły. Słupki metalowe mają dużą wytrzymałość mechaniczną. Najczęściej też są osadzane w ziemi stabilizowane świeżym betonem. Daje to pewność, że ogrodzenie pozostanie w nienaruszonej formie przez wiele lat.

    Najczęściej zadawane pytania odnośnie siatki leśnej

    Jak długo wytrzyma siatka leśna?

    Siatka leśna wytrzyma na ogrodzeniu kilkanaście lat. Nie znaczy to, że po takim okresie ogrodzenie zniknie. W takim okresie warstwa ocynku w na drucie w siatce leśnej może ulec utlenieniu i siatka zacznie rdzewieć. Dużo tutaj zależy też od czynników atmosferycznych, gdyż to determinuje szybkość z jakim następuje utlenianie z warstwy ocynku z drutu.

    Ile kosztuje siatka leśna?

    Najtańsza siatka leśna może kosztować już nawet 90zł/rolkę przy czym trzeba pamiętać, że nie każda siatke leśne nada się do konkretnego zastosowania. Jeśli potrzeba jest wykonania mocnego ogrodzenia upraw przed dziką zwierzyną, na pewno na zakup siatki trzeba będzie przeznaczyć więcej środków. Dlatego przy wyborze siatki leśnej należy skierować się jej przeznaczeniem aby miała ona odpowiednie parametry takie jak wysokość, rozmiar i ilość oczek, grubość drutu a dopiero potem cena. Ceny siatki leśnej należy szukać w ofercie sklepu rabatka.pl w dziale z siatkami leśnymi

    Jaki drut naciągowy do siatki leśnej?

    Siatka leśna nie wymaga stosowanie dodatkowych drutów naciągowych. Składa się ona z drutów podłużnych i pionowych. Druty poziome, zwłaszcza dwa skrajne (górny i dolny) z powodzeniem służyć mogą do napięcia siatki za pomocą tradycyjnych napinaczy do drutu naciągowego.

    Jaki naciągnąć siatkę leśną?

    Siatkę leśną uciąga się poprzez przeginanie za pomocą kombinerek drutów poziomych na środku oczka. Nie robi się tego na każdym oczku. W zależności potrzeb ciąganie robi się na oczkach w odstępach co około 1m. Zawsze trzeba patrzeć aby siatka była uciągnięta jednakowo na całej powierzchni. Poprawia to zdecydowanie wrażenia estetyczne na ogrodzeniu.

    W jakiej odległości słupki do siatki leśnej?

    Słupki do siatki leśnej montuje się w dowolnych odstępach. Najczęściej jest to 4-5m słupek od słupka i choć nie jest konieczne, aby odległości te były powtarzalne warto zamontować słupki w równych odstępach na całej długości ogrodzenia, gdyż poprawi to wrażeniu wizualne i estetyczne.

    Jak głęboko wkopać słupki do siatki leśnej?

    Przyjmuje się, że słupek do siatki leśnej powinien być o minimum 25% dłuższy od samej siatki. Jeśli więc montowana siatka leśna ma 160cm, wówczas słupek powinien mieć wysokość 200cm więc minimum 40cm powinien być osadzone w ziemi. Wiele też zależy od rodzaju gruntu w jakim jest stawiane ogrodzenie. Minimalna głębokość na jaką powinien być wkopany słupek to 40cm. Warto jednak pamiętać, o tym, że im głębiej osadzony słupek tym ogrodzenie będzie stało stabilniej.